Rindkerekirurgia

Torakaalkirurgid ehk rindkerekirurgid kuuluvad multidistsiplinaarse traumameeskonna koosseisu ja võtavad aktiivselt osa kirurgilist lahendust vajavate traumade raviprotsessist. Raske torakaaltrauma kliinilisel käsitlemisel on väga oluline kiire diagnostika ja kirurgilise ravi näidustuste hindamine. 

Rahvusvaheliste ravijuhendite (ATLS) kohaselt kaasatakse kohe torakaalkirurg järgnevate juhtude korral:

  • massiivne hemotooraks
  • verejooks hingamisteedest
  • massiivne nahaalune õhkemfüseem
  • massiivne õhuleke pleuradreenist
  • ebaselge radioloogiline leid kopsu röntgenülesvõttel või kompuutertomograafial
  • läbistavad rindkerevigastused

Regionaalhaigla torakaalkirurgidel on aastakümnete pikkune kogemus rindkereseina läbistavate kopsu-, magistraalveresoonte- ja südamevigastuste ravis. 

rindkerekirurgia

 

Võitlus haavatud südamega poisi elu eest

Patsiendi raske üldseisundi tõttu käivad torakaalkirurgid üksikjuhtudel opereerimas ka esmast abi osutanud maakonnahaiglates. Hea näide on 8-aastase poisi rindkereseina läbistav vigastus, mis tekkis seenel käimise ajal sügiseses metsas, kui laps kukkus kogemata lõikenoa otsa. Koostöös Lastehaigla anesteesiabrigaadiga opereerisid dr Ingemar Alme ja dr Tõnu Vanakesa Rakvere Haiglas edukalt üliraskes üldseisundis last, kellele terariist oli põhjustanud südame vasakut vatsakest läbistava haava (lugege lähemalt patsiendilugude rubriigist).

 

Ravi

Viimastel aastatel on torakaaltrauma-patsientide käsitluses oluliseks saanud minimaalinvasiivsete kirurgiliste ravimeetodite kasutamine. Torakoskoopiline juurdepääs (VATS) on näidustatud eelkõige hemodünaamiliselt stabiilsetel patsientidel pneumo- ja hemotooraksi raviks ning diafragmarebendite diagnostikaks. Pikale veninud õhulekkega ja kopsuabstsessiga tüsistunud traumajuhtudel on võimalik endobronhiaalsete klappide (IBV, ingl endobronchial valve) paigaldamisega oluliselt kiirendada paranemisprotsessi.

Alates 2015. aastast on torakaalkirurgid aktiivselt kasutanud rindkereseina kirurgilist stabiliseerimist hulgiroietemurdudega patsientidel. Tänu sellele on varasemas kliinilises praktikas nädalaid kopsude kunstlikku ventilatsiooni vajanud ebastabiilse rindkereseinaga patsiente võimalik kohe võõrutada hingamisaparaadist ja vältida raskeid tüsistusi ning kulukat ravi. 

 

rindkerekirurgia

 

Patsiendi lugu

metsas seenel

Võitlus haavatud südamega poisi elu eest

Lääne-Virumaal teises klassis käiv 8aastane Essu küla poiss Sergei Serebrjakov paneb kätte tulipunased poksikindad. Tõmbab särgi üle pea ja matkib, paljas rind õieli, filmist nähtud poksilööke. Ta pole üldse poksimees tegelikult, teda huvitab hoopis tantsimine. Räpp ja selline stiil.

Loe lähemalt

Raske torakaaltrauma kliinilisel käsitlemisel on väga oluline kiire diagnostika ja kirurgilise ravi näidustuste hindamine.