esmaabi, tervisepooltund

Kas peaksin pöörduma EMO-sse?

Regionaalhaigla saade "Tervisepooltund" on seekord väga praktiline - õpime puuki välja tõmbama, õigete võtetega elustama, verejooksu peatama, mürgistust ära tundma ja räägime üle, millal siiski jääb kodustest abivahenditest väheks ja tuleb pöörduda EMO-sse. Stuudios on dr Ralf Raava ja õde Ruth Kastanje ja saatejuht Stina Eilsen.

Loe lähemalt
Priit Tohver

Noorte arstide väljakutsetest

Seekordses Tervisepooltunni episoodis on teemaks noored arstid ja nende väljakutsed Eesti meditsiinisüsteemis. Stuudios on kaks külalist - dr Kristo Erikson (KE), Regionaalhaigla juhatuse liige ja ülemarst ning Priit Tohver (PT), kestliku arengu teenistuse juht. Vestlust juhib Stina Eilsen (SE).

Loe lähemalt
Kiirabiõe elukutsest - rõõmud ja väljakutsed

Kiirabiõe elukutsest - rõõmud ja väljakutsed

Mehed õenduses ja kolleegid kiirabikeskuses Tormi Kool ja Alvar Andres Virkus, jagavad oma teekonda Regionaalhaigla Tervisepooltunni podcastis. Teevad juttu põnevatest sündmustest oma igapäevatöös, väljakutsetest ja rõõmudest. Stina Eilsen Kuidas te õendusse jõudsite, oli see pikalt kaalutletud otsus või juhuslik valik? Virkus: Minu nagu ka suurema osa Eesti meessoost õdede karjäär sai alguse eesti kaitseväes, kui õppisin seal parameedikuks. Peale kaitseväge läksin parameedikuna tööle Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskusesse.

Loe lähemalt
regionaalhaigla_traumakeskus_talvised_traumad_emo

Kuidas vältida talviseid traumasid? 

Libedad teed on väljakutseks nii liiklejatele kui erakorralise meditsiini osakonnale (EMOle).  Meie kõigi rõõmuks saab tänavu taas ilusat talveilma nautida. Paraku on muutlik talveilm ka paljude talviste traumade põhjustajaks. Eesotsas peaksid ettevaatlikud olema eakamad inimesed, kel on kõrgendatud oht kukkumise korral tõsine vigastus saada. Tänases ’’Tervisepooltunnis’’ annab ortopeed dr Nele Juntson praktilisi soovitusi, milliseid ettevaatusabinõusid peaksime rakendama, et talv traumavabalt mööda saata.

Loe lähemalt
doonorlus

Doonorlusest

Iga loovutatud veredoos aitab päästa kellegi elu. Et tähistada 80 aastat veredoonorlust ja arutleda vereloovutuse oleviku ja tuleviku üle, on saates külas Regionaalhaigla verekeskuse juhataja Ave Lellep ja Tartu Ülikooli Kliinikumi verekeskuse juhataja dr Helve König. Saame teada, kuidas on korraldatud verekeskuse töö ja mille alusel doonoreid verd loovutama lubatakse. Mis juhtub siis, kui verekeskuses sobivat verd saadaval pole? Kuidas on tagatud doonorivere ohutus patsiendile? Miks on vereloovutus heategevuspõhine ning mida kujutab endast afereesidoonorlus?

Loe lähemalt
Dr Markko Pärtelpoeg

Päevakirurgia

Tänu põhjalikule ettevalmistusele lubatakse patsient päevakirurgia osakonnast koju juba samal päeval. Uues saates vastab Regionaalhaigla operatsioonikeskuse juhataja Markko Pärtelpoeg päevakirurgiat puudutavatele küsimustele ja selgitab põhjalikult patsienti eesootavat teekonda. Kuidas on korraldatud valuravi? Kuhu pöörduda probleemide ilmnemisel?

Loe lähemalt
dr Pärtelpoeg

Anestesioloog kui patsiendi operatsiooniaegne raviarst

Anesteesia on tundlikkuse väljalülitamine, mida kasutatakse operatsioonide ja valulike protseduuride puhul. Uues saates sukeldumegi süvitsi anestesioloogi igapäevatöösse. Räägime anesteesia liikidest, sobiva narkoosiplaani koostamisest ning anestesioloogi ja patsiendi vahelise koostöö olulisusest.

Loe lähemalt
dr Timo Rahnel

Kuidas ennetada sporditraumasid? 

Kui Robert hüppeliigese vigastusega haiglasse sattus, ei olnud ta kindel, kas saab üldse enam kunagi oma jalal sportida ja reisida, kuid tänaseks on ta enda sõnul veelgi paremas vormis kui enne õnnetust. Uues „Tervisepooltunnis“ jagab Robert oma sporditraumast taastumise kogemust.

Loe lähemalt
Prof Talving

Prof Peep Talving - traumaravist siin ja mujal

Regionaalhaigla ülemarst prof Peep Talving on ammutanud kogemusi nii lähedases Stockholmis, eksootilises Lõuna-Aafrikas kui kriminaalses Los Angeleses. Prof Talvingu kogenud käe all on tehtud ka märkimisväärseid edusamme traumaravi edendamisel Eestis. Uues saates uurime, kuidas erineb Eesti traumaravi muu maailma traumakeskustest, millised strateegiad on välja töötatud eluohtliku vigastusega patsientide päästmiseks ning millised juhtumid on jätnud prof Talvingule kustumatu mälestuse. 

Loe lähemalt
reanimobiil_traumakeskus_kiirabi

Millal kutsuda kiirabi ja kuidas kiirabi tööd hõlbustada?

Millal kutsuda kiirabi ja kuidas kiirabi tööd hõlbustada? Õnnetus ei hüüa tulles ning ootamatult võib inimese enda või tema lähedase tervislik seisund vajada kiiret arstiabi. Sageli on aga raske hinnata, kas kannatanut saaks ravida koduste vahenditega, ise haiglasse transportida või tuleb tõesti välja kutsuda kiirabibrigaad. Tänases ’’Tervisepooltunnis“ vestleme Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja dr Lilian Läätsega, kes annab soovitusi, kuidas muuta kiirabimeeskonna töö võimalikult lihtsaks.

Loe lähemalt
Dr Lääts

Kuidas on korraldatud Eesti kiirabisüsteem?

"Tervisepooltunnis" räägib Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja dr Lilian Lääts kiirabitöö igapäevast, see töö tundub paljudele filmides nähtu põhjal kangelaslik ja põnev. Aga milline on reaalsus? Saame teada, mis vahe on kiirabil ja reanimobiilil ning millal stardib õnnetuspaika helikopter. Kuidas päästetakse inimesi väikesaartelt ning mis roll selles on telemeditsiinil?

Loe lähemalt
Dr Vassili Novak

"Tervisepooltunni" episood: EMO

Seekordses "Tervisepooltunni" episoodis heidame pilgu koos Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja Vassili Novakiga erakorralise meditsiini osakonna (rahvasuus tuntud kui EMO) tegemistesse. Muuhulgas räägime, millises olukorras peaks pöörduma EMOsse ja millised mured on lahendatavad visiidiga perearsti juurde.

Loe lähemalt
dr Novak

"Tervisepooltunni" episood: Koduapteek

Tänases "Tervisepooltunni" episoodis räägime sellest, mis peaks leiduma koduapteegis, kas kodus või suvilas, ning milline on hea koduapteegi varustus.

Loe lähemalt