Kukkumine

Talviti tuleb ette kolme moodi tüüpvigastusi. Kõige sagedasemad on rahvakeeles hüppeliigese piirkonna vigastused, seejärel tulevad randmepiirkonna luumurrud ja peapõrutused. 


Õpi kukkuma

Jaapani võitluskunstide treenerid Priit Dello ja Reedik Pääsuke ütlevad, et kukkumist on võimalik harjutada. Ülikoolis arstiks õppiva Pääsukese sõnul ei pea lihtsate põhitõdede tundmiseks sugugi temaga sarnaselt 13 aastat võitluskunste õppima, need saab endale ka ise selgeks teha. «Aga treenitud inimesel on ka libastudes kergem tasakaalu hoida ja ta oskab viia keha asendisse, kus traumaoht on minimaalne,» lisab Pääsuke.

 

talvised traumad kukkumine


Põhireegel number üks ütleb, et hoida tuleb pead kui oma kõige kallimat vara. "Ükskõik kuidas kukkuda – ette- või tahapoole –, esimese asjana peab üritama jälgida, et pea ei puutuks vastu maad," õpetab Pääsuke. Näiteks tahapoole kukkudes tuleks ennast instinktiivselt kerra tõmmata, et lõug läheks vastu rinda. "Kui pea kuklas ära käib ja vastu jääd puutub, siis võivad sellel olla päris kurvad tagajärjed alates õmblemist vajavatest  peahaavadest kuni tõsise ajutraumani," lisab asjatundja.

Põhireegel number kaks: kukkumisel ära pane esmalt maha kätt. Kuigi võitluskunstide trennis õpetatakse, et kukkudes tuleb käega vastu maad lüüa, ei toimi selline õpetus libedal teel. "Mul on kogemus ühe sõbra näol, kes niimoodi, vastavalt judo õpetustele, murdis käeluu," mainib Pääsuke. Seda võtet sobib kasutada murul ja liiva peal, aga kõval ja krobelisel pinnal kätt kukkudes ette panna ei maksa. 

talvised traumad kukkumine


Eriti ohtlik on kaitsta ennast sirge käega, kuigi just see kipub olema tasakaalu kadudes esmane reaktsioon. Pahatihti on sel juhul tagajärjeks randmepiirkonna murd.

Luude asemel tuleks eelistada suuri lihaseid ehk teisisõnu – istmikule kukkudes saadud sinikad paranevad mitu korda kiiremini kui luumurd. Samuti võiks püüda kukkuda järk-järgult, kerratõmbumine annab kerge veeremise efekti.

 

Kuulake ka meie taskuhäälingut: Kuidas vältida talviseid traumasid?


Enneta kukkumist

Kolmas reegel on tähelepanelikkus ümbruskonna suhtes. "Õue minnes tuleks alati jälgida ilmastikutingimusi," räägib Dello. See, kuhu ja kuidas astuda, on palju tähtsam, kui sageli arvatakse. Jääle tuleks eelistada lund ja asfalti, nn mustast  jääst peab kaarega mööda käima.

Samuti ei tasu alahinnata igasuguseid vahendeid, mida müüakse ortopeediliste abivahendite poes. "Praegu on olemas päris põnevaid abivahendeid, näiteks spetsiaalsed jääpiigid, mida saab jalatsite külge kinnitada," ütleb Pääsuke. 

Vanemad inimesed, kes liiguvad kepi toel, võiksid kasutada jääkeppe, mis annavad libedal teel suure eelise. Kukkumist saab ennetada ka pideva füüsilise tegevusega. "Ka vanemad inimesed peaksid rohkem spordiga tegelema, see aitab tasakaalutunnetust parandada," julgustab Pääsuke.


Paku abi

Lõpetuseks soovitab Pääsuke suhtuda kaasinimestesse hoolivalt. "Liiga palju on hinnanguid stiilis, et kukkus, järelikult joodik, ja saagu siis ise hakkama," nendib ta. Tegelikult võib inimesel olla tõsine häda – näiteks kui reieluukael on katki, siis ei saa üldse liikuda ja möödujad peaksid kutsuma kiirabi.

Paraku tuleb ette ka olukordi, kus hättasattunud inimene ei söanda abi paluda, vaid mängib n-ö kangelast. "Sellised kipuvad olema noored mehed, aga jalaluumurru puhul ei tohiks küll teisi eemale peletada," ütleb Pääsuke.

talvised traumad kukkumine

 

Kui olete viga saanud, siis

  • kannatada saanud kohale tuleb võimalusel asetada külm kompress – sobivad jää, lumi, märg rätik jne. Siis turse väheneb ja valu on väiksem.
  • viinakompressi ei tohi kasutada.
  • spordisalvid, mis soojendavad, ei sobi.
  • viga saanud jalga-kätt tuleb hoida rahulikult, koormust tuleb maksimaalselt vähendada.
  • ei tohi jäseme lahastamist ise kodus teha, see on arstide töö.
  • väga suure valu korral või kui liikumine on raskendatud, tuleb kindlasti kutsuda kiirabi – 112.
talvised traumad kukkumine

 

Artikli autor on Stina Eilsen, refereeritud Postimehest: https://tervis.elu24.ee/56769/oigesti-kukkumine-aitab-vigastust-valtida…

Kas teadsid?

See, kuhu ja kuidas astuda, on palju tähtsam, kui sageli arvatakse. Jääle tuleks eelistada lund ja asfalti ning nn mustast jääst tuleks kaarega mööda käia.