Regionaalhaigla soovitab pühade ajal oma tervist hoida

Regionaalhaigla paneb inimestele südamele, et ka puhkepäevadel tasub teha tervist toetavaid valikuid. EMO kogemus näitab, et jaanipäeva ajal nihkub koormus eelkõige öisele ajale, abi vajatakse põletustraumade ja haavadega, samuti tuuakse kiirabiga tavapärasest enam alkoholimürgitusega patsiente. Pühadele järgnevatel päevadel suureneb erakorralist arstiabi vajajate arv.

Jaanipäeval ja pärast seda vajatakse varasema kogemuse põhjal abi põletustraumade ja haavadega, samuti tuuakse kiirabiga tavapärasest enam alkoholimürgistusega patsiente. Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Vassili Novaku sõnul on jaanipäeva eripära selles, et inimesed on kodust eemal, ollakse aktiivne ja pidutsetakse aktiivselt, tihti ülemäära, vahel unustatakse koju oma ravimid, samuti tekivad tervisehädad liigsöömisest. Esineb ka liigjoomisest tekkivat mürgistust ja teadvusekaotust. „Üheks probleemiks on ka see, et vanurid jäetakse koju üksinda. Paljud neist ei saa hakkama, kukuvad ja jäävad abituks ning vajavad kiirabi,“ ütleb dr Novak.  Ta paneb inimestele südamele: “Kallid sõbrad, katsume säilitada mõõdukust jaanipäeva tähistamisel. Meie kogemus näitab, et just kraadiga vedelikete liigne tarbimine on halbade juhtumite põhjuseks, eriti jaanipäevadel.“

Dr Novak kordab põhitõdesid: „Purjuspeaga ei lähe rooli ega võta tõukeratast! Kasutame taksot või valime seltskonnas kaine juhi.  Enne peole minekut veendume, et koju jäävate vanaema ja vanaisaga on kõik hästi. Kui on kaugemale sõit, siis võtame kaasa esmaabivahendid, sealhulgas valuvaigistid. Kui EMOsse tulek on vältimatu, siis arvestame, et raskemate traumadega ja haigustega inimesed on eelisjärjekorras ning varume kannatust, kui oma probleem ei ole aegkriitiline, sest nendel päevadel on abivajajaid EMOs tavaliselt väga palju.“

Samuti paneb tohter kõigile inimestele südamele, et kui pühade ajal plaanitakse linnast ära sõita, siis tuleb kindlasti kaasa võtta kõik igapäevaselt kasutatavad ravimid ja ka esmaabivahendid. Inimesed, kes kasutavad igapäevaselt mõnda ravimit, peaksid kontrollima, kas vajalikud ravimikogused on olemas ning vajadusel perearsti juures oma retsepti uuendama. Kergemate tervisehädade korral tasub aga oodata ära perearsti vastuvõtuaeg või konsulteerida perearsti nõuandetelefonil 1220.

„Loodan, et lähenevad pühad toovad ainult naudinguid ja häid mälestusi!“ soovib dr Novak.