Regionaalhaigla EMO on tugevalt ülekoormatud

Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakond (EMO) on tugevasti ülekoormatud ja palub inimestel kergemate tervisemuredega pöörduda oma perearsti poole. EMO on eelkõige mõeldud erakorraliste tervisemurede lahendamiseks. Tuletame meelde, et perearst peab inimese akuutse tervisemurega vastu võtma samal päeval, mitte-akuutse mure korral 5 tööpäeva jooksul. Koormuse tõttu võivad ooteajad EMO arsti vastuvõtule kergemate kaebustega pikeneda 6 tunnilt 8 tunnile.

“Nagu ikka, kaasneb suvehooajaga nii raskete kui kergemate traumade ja muude erakorraliste tervisemurede kasv. Kuna EMO on mõeldud erakorraliste akuutsete tervisemurede lahendamiseks, palume tungivalt kaaluda kergemate tervisemuredega EMOsse tulemise vajadust,” ütles Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja kt dr Kristiina Põld. Dr Põld lisas: “Kergemate sümptomitega palume pöörduda perearsti poole või konsulteerida perearsti nõuandetelefonil 1220 ning mitte EMO-sse pöörduda.” Tervisemured, mis pole aegkriitilised ega vaja kõrgema etapi eriarstiabi, tuleks lahendada oma perearsti või pereõe kaasabil.

“Kuna EMO-s on tõsiste haigusseisunditega inimesi väga palju, siis venivad ooteajad kergemate haigustunnustega inimeste jaoks väga pikaks ja inimese jaoks on ebamõistlik koridoris nii pikalt oodata,” ütles dr Põld. Puugihammustused, kerged marrastused, viirushaiguste sümptomid ja muud kergemad tervisemured on kohane lahendada perearsti abi kasutades. “Kui tavapäraselt on meie EMOs suvisel ajal ööpäevas umbes 250 külastust, siis praegu on igapäevased numbrid suuremad kui 300, samas pole meil võimalust personaliarvu kasvatamiseks,” sõnas dr Põld ja lisas: “Palume inimestelt mõistlikkust ja mõistvat suhtumist!”

Dr Põld ütles ka, et Regionaalhaigla muudab oma erakorralise meditsiini osakonnas patsientide esmase läbivaatuse reegleid. “Kergemate või pikemat aega kestnud kaebustega patsiendile määratakse madalam triaažikategooria ning soovitatakse pöörduda perearstile poole,” sõnas dr Põld. Kergemate tervisemuredega patsientide ooteajad võivad pikeneda 8 tunnini.

Viivitamatut abi vajavad haigusseisundid
Kindlasti otsige viivitamatult erakorralist abi kui teil on tekkinud tugev, ängistav rinnakutagune valu, südamerütmihäired, tugev hingeldus, teadvuskaotushoog, verejooksud, jäsemete halvatus, kõnehäire, üle 3 päeva kestnud kõrge (üle 38,5) temperatuur, äge kõhuvalu. Vigastuste puhul luumurrud, haavad, põletused jm ohtlikud seisundid. Kokkuvõtlikult, EMOsse pöördumine on põhjendatud ägeda haigestumise või vigastuse korral, mille puhul ravi viibimine võib seada ohtu patsiendi elu või põhjustada püsivat tervisekahjustust.

Milliste tervisemuredega pöörduda EMOsse ja millal perearsti juurde:
https://www.regionaalhaigla.ee/sites/default/files/documents/Perearst_vs_EMO_taiskasvanud.pdf

Kuidas ennast kergemate tervisemurede korral tohterdada, loe Regionaalhaigla blogipostitusest:
https://www.regionaalhaigla.ee/kuidas-ennast-vaiksema-tervisemure-korral-tohterdada-0