Kiiver vähendab õnnetuse korral jalgratturi raskeid peaaju vigastusi 88%

Uuringute andmetel aitab kiiver kukkumise või kokkupõrke korral ära hoida tõsiseid peaaju vigastusi ning surmajuhtumeid. Kiivri kasutamine jalgrattaõnnetuse korral on seotud väiksema hospitaliseerimise sagedusega ehk õnnetuses kiivrit mitte kandnud patsientidel on raskemad peaajuvigastused ning suurem tõenäosus sattuda intensiivraviosakonda. 

Jalgrattaõnnetuste korral on juhtivaks invaliidsuse või surma põhjuseks tõsine peaajuvigastus. Kiiver vähendab õnnetuse korral jalgratturi raskeid peaaju vigastusi 88%. Ühtlasi vähendab kiiver ka näovigastusi, sõltumata õnnetuse tüübist. 

Erakorralise meditsiini osakonna juhataja dr Natalia Jefimova sõnul jõuab iga päev Regionaalhaigla EMO-sse 10-20 peatraumaga patsienti. "Kindlasti tuleb kanda kiivrit ka elektritõukerattaga sõites," sõnas dr Jefimova ning lisas: "Tasakaalu hoida on raske ning kiirused on mõnikord päris suured."

Vaadake videost lähemalt, miks on ratta ja tõukerattaga sõites kiivri kandmine eluliselt oluline. 

 

 

Kanna kiivrit!
  • Kiivrid ei ole võrdsed! Igale spordialale tuleb valida sobiv kiiver. Järgi kindlasti tootjapoolseid juhiseid kiivri kasutamisel.
  • Kiiver peab olema paras! Ära osta lapsele kiivrit kasvuvaruga, sest sellisel juhul ei pruugi kiiver pakkuda optimaalset kaitset.
  • Kanna alati ka ise kiivrit – nii oled positiivseks eeskujuks turvalise käitumise kujundamisel.
  • Kiiver ei ole igavene, pärast kukkumist on soovitatav kiiver välja vahetada uue vastu. 

Loe lähemalt, kuidas kiivrit valida.