Jaapani suursaadik külastas Regionaalhaigla kiirabikeskust

10. augustil külastas suursaadik Hajime Kitaoka Tallinnas asuvat Põhja-Eesti Regionaalhaigla kiirabikeskust. Suursaadikut saatis dr Hiroshi Takenaka, kes on teadlane ja arst. Suursaadiku visiidi eesmärk oli tutvuda kohapeal e-kiirabiga, mis on kõige kaasaegsem erakorralise meditsiini süsteem. Eesti töötas süsteemi välja ja võttis selle kasutusele 2014. aastal. Suursaadikut ja dr Takenakat tervitasid keskuse juht ja Eesti Kiirabi Liidu juhtuse liige dr Lilian Lääts, kes tutvustas neile keskust.

E-kiirabi süsteemi eesmärk on ühendada kauged piirkonnad ja suured haiglad patsientide kiireks transportimiseks ning võimaldada haiglates kiiret ja nõuetekohast ravi kohe pärast nende saabumist. Süsteem algab patsientide telefonikõnedega Häirekeskusesse, misjärel liigitatakse patsiendid nende olukorra kiireloomulisuse (triaaži) alusel nelja kategooriasse – kas rohelisse, kollasse või punasesse kategooriasse. Arst või õde, kes saadab patsienti kiirabiautos, valib haigla, kuhu patsient viiakse, kasutades iPadi installitud e-kiirabi tarkvara. Valitud haigla ekraanil kuvatakse patsiendi andmed koos nende kategooriaga (roheline, kollane või punane) ning haigla hakkab valmistuma patsiendi vastuvõtmiseks. Sama haigla teisel ekraanil kuvatakse kiirabist edastatud ja reaalajas pidevalt muutuvad patsiendi elulised näitajad.

Suursaadiku visiidi ajal toimetati üks patsient Saaremaalt Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse. Reanimobiil oli mandrile suunduval parvlaeval.  Suursaadik ja dr Takenaka rääkisid telefoni teel reanimobiili arstiga. Haiglas oli kindlustatud koht saabuvale patsiendile ja sealsed arstid olid valmis kohe pärast patsiendi saabumist ravi alustama. See süsteem on väga Eestile väga omane, kasutades täiel määral ära digitehnoloogiat ja püüeldes ülima tõhususe poole. Sellise süsteemi nägemine oli väga väärtuslik sündmus nii suursaadiku kui ka dr Takenaka jaoks!

Suursaadik avaldab siirast tänu dr Läätsele ja teistele keskuse töötajatele tema vastu võtmise eest COVID-19 tingimustes!